Da li proveravaš proizvod pre nego što ga kupiš? Gledaš li etikete? Evo nekoliko saveta na šta bi trebalo da obratiš pažnju kada biraš eterično ulje. Da bi bio siguran da je ono što kupuješ kvalitetno i bezbedno, važno je obratiti pažnju na neke ključne informacije.
Korisne informacije za izbor eteričnih ulja
Nazivi biljaka
Botanički nazivi na bočicama su bitni jer pokazuju slične hemijske sastave biljaka iz iste vrste ili roda. Ovo je važno jer može da utiče na tvoj izbor, u zavisnosti od toga za šta želiš da koristiš ulje.
Evo nekoliko ključnih stvari koje treba da znaš pre nego što biraš eterično ulje:
- Rod – je podatak o grupi srodnih biljaka unutar porodice.
- Vrsta – predstavlja posebno ime biljke.
- Hemo tip – je podatak o visokom sadržaju određenog hemijskog jedinjenja u biljci unutar iste vrste (skraćeno ct.).
Zašto je ovo važno? Najbolje je to predstaviti na konkretnom primeru eteričnog ulja ruzmarina.
Ruzmarin se najčešće javlja u tri hemotipa:
- Rosmarinus officinalis ct. kamfor bogat je jedinjenjem kamfora i deluje kao diuretik i emenagog (podstiče i reguliše ciklus), opušta mišiće.
- Rosmarinus officinalis ct. cineol bogat je jedinjenjem 1,8-cineolom, koji je izuzetan antigljivični i antiupalni agens.
- Rosmarinus officinalis ct. verbenon bogat je jedinjenjem verbenonom i pinenom, deluje povoljno na disajne puteve i ublažava grčeve mišića. Takođe se koristi i u nezi kože.
Način dobijanja*
Proverite da li je ulje dobijeno hladnim ceđenjem (za citrusna ulja) ili parnom destilacijom (najčešći način za većinu biljaka). Takođe, imajte na umu da ulja dobijena ekstrakcijom rastvaračima mogu sadržavati tragove hemikalija.
*O ovome više pročitajte u tekstu „Kako se dobijaju eterična ulja”.
Delovi biljke iz kojih se dobija eterično ulje
Deo biljke iz kog se ulje ekstrahuje može mnogo uticati na njegov kvalitet i svojstva. Pošto se eterična ulja prave iz različitih delova biljke, njihova dejstva mogu varirati, pa čak i zahtevaati različite mere opreza. Na primer, ulje može poticati iz cveta, lista, korena, kore ili smole, a svaki deo nosi različite komponente i terapeutska svojstva.
Evo jednog primera – eterično ulje cimeta. Za ekstrakciju se koriste ili unutrašnja kora ili listovi. Iako oba dolaze iz iste biljke, imaju različite hemijske sastave, što znači da imaju i različita medicinska svojstva.
Ulje iz listova cimetovca sadrži eugenol, prirodno jedinjenje poznato po antibakterijskim i antiupalnim svojstvima, idealno za ublažavanje bolova i upala. S druge strane, ulje iz kore cimetovca bogato je cimetaldehidom i kamforom, pa se često koristi kao antioksidant, antivirusno i antidijabetsko sredstvo.
Poreklo i način uzgoja
Lokacija gde se biljka uzgaja igra veliku ulogu u kvalitetu eteričnog ulja. Klima, tlo i nadmorska visina mogu značajno promeniti hemijski sastav biljke, što se kasnije odražava i na ulje. Na primer, biljke koje rastu na sunčanim mestima često imaju intenzivniju aromu, dok one iz hladnijih ili vlažnijih područja mogu imati blaži miris.
Ako biljke rastu u svom prirodnom okruženju, gde imaju optimalne uslove, proizvode najkvalitetnija eterična ulja. Ekološka poljoprivreda i organski uzgoj takođe doprinose kvalitetu. Kada biljke nisu tretirane pesticidima ili hemikalijama, zadržavaju svoja prirodna svojstva, koja se prenose na ulje.
Zemlja porekla i specifična mikroklima, kao i različiti klimatski uslovi, mogu uticati na miris, boju i svojstva etarskog ulja. Na primer, lavanda iz Francuske ima drugačiju aromu od one iz Bugarske, baš zbog klimatskih razlika.
Zato je važno obratiti pažnju na lokaciju uzgoja biljke kada birate eterično ulje. Tako ćete biti sigurni da dobijate najbolje terapeutske efekte.
Ambalaža
Eterična ulja su podložna oksidaciji – procesu koji menja molekule jedinjenja koje ulaze u sastav ulja. Izloženost ulja kiseoniku iz vazduha podstiče proces oksidacije.
Ulja koja su oksidovana nemaju iste terapeutske efekte kao sveža ulja. Oni čak mogu izazvati negativne reakcije, poput iritacije kože. Oksidirana ulja takođe imaju drugačiji miris i boju.
Osim svetlosti, na stabilnost eteričnih ulja utiče i toplota. Preporuka je da se ulja čuvaju na hladnom i tamnom mestu, u čvrsto zatvorenim posudama, izvan domašaja sunca i daleko od izvora toplote. Zato se eterična ulja dolaze na tržište u tamnim, staklenim bočicama i na taj način štite ulja od uticaja svetlosti.
Drugi deo boce koji usporava brzinu oksidacije je reduktor otvora. Reduktor otvora je mali plastični komad koji se uklapa u vrh staklene boce. To je ono što vam omogućava da izbacite jednu kap eteričnog ulja u isto vreme.
Pored toga, reduktor otvora takođe pomaže u zaštiti ulja od oksidacije. Pošto to čini otvor boce manjim, ograničava količinu kiseonika koja ulazi.
Datum proizvodnje i rok trajanja
Možda ste čuli da eterična ulja mogu trajati zauvek, ali to nije baš tačno. Rok trajanja većine eteričnih ulja je od dve do četiri godine. Na primer, eterično ulje ruzmarina obično traje oko tri godine. Kupovina svežeg ulja garantuje punu snagu njegovih svojstava.
Ako želite da produžite rok trajanja ulja, postoje dva jednostavna načina. Prvo, čuvajte ga u frižideru ili na nekom drugom hladnom mestu. Drugo, možete ga pomešati sa frakcionisanim kokosovim uljem, jer ono traje duže od većine drugih nosećih ulja.
Čistća eteričnog ulja
Na tržištu je preko 75% eteričnih ulja razblaženo ili zagađeno sintetičkim jedinjenjima, pokazala su istraživanja. Međutim, čak i čisto ulje nije uvek garancija da će biti terapeutski efikasno ili bezbedno. Ako isprobaš ulje i ne dobiješ željeni rezultat, to ne mora značiti da ulje nije čisto. Ponekad, hemijski sastav jednostavno ne odgovara onome što tvoje telo treba.
Korisno je proveriti da li ulje ima sertifikate. Na primer, sertifikati kao što su „organic“ ili „GC/MS testing“ mogu ti pomoći. GC/MS (Gas Chromatography/Mass Spectrometry) testiranje proverava hemijski sastav i garantuje čistoću. Organski sertifikati su dodatna sigurnost da su ulja bez pesticida i drugih hemikalija.
Uvek je dobro istražiti i znati šta koristiš!
Kontraindikacije i upozorenja
Neka ulja mogu izazvati reakcije ili nisu pogodna za upotrebu kod trudnica, dece ili osoba sa određenim zdravstvenim stanjima. Na primer, eterično ulje ruzmarina može biti kontraindikovano za trudnice, osobe sa epilepsijom i osobe sa visokim krvnim pritiskom.
Prilikom izbora eteričnog ulja, važno je da uzmeš u obzir sve ove aspekte kako bi bila/bio sigurn da dobijaš proizvod koji je čist, efikasan i siguran za upotrebu. Proveri etiketu za ovakva upozorenja i uvek se konsultuj sa stručnjakom ako nisi sigurna/siguran.
Cena ulja
Kvalitetna eterična ulja obično nisu jeftina, a ako ti cena deluje preniska, to može značiti da je ulje razblaženo ili nije autentično. Zato je uvek bolje da investiraš u proverene, renomirane brendove. Kvalitet ulja direktno utiče na njegovu cenu jer viši standardi proizvodnje zahtevaju više truda, resursa i pažnje.
Evo nekoliko faktora koji utiču na cenu:
- Metoda uzgoja: Organski ili ekološki uzgoj bez pesticida povećava cenu jer zahteva dodatne mere i kontrolu. Zdrave biljke, negovane bez hemikalija, obično daju bogatija i potentnija ulja.
- Ručna berba: Biljke koje se ručno beru u određenim fazama rasta pružaju bolji kvalitet ulja, ali i povećavaju troškove. Na primer, cveće poput jasmina zahteva pažljivo i precizno skupljanje, što podiže cenu.
- Vrsta biljke: Neke biljke proizvode manje ulja ili su teže za uzgajanje, pa su njihova ulja skuplja. Ulja poput ruže ili sandalovine spadaju u skuplje, jer je potrebno mnogo biljaka za malu količinu ulja.
- Metoda ekstrakcije: Napredne metode, poput CO2 ekstrakcije, daju vrhunska ulja, ali su skuplje. Parna destilacija i hladno ceđenje takođe utiču na cenu u zavisnosti od složenosti procesa.
- Kontrola kvaliteta: Testiranje i sertifikacija ulja, kako bi se osiguralo da su čista i nerazređena, dodatno podižu cenu. Proizvođači koji ulažu u testiranje često koriste GC/MS analize za proveru hemijskog sastava.
Ulja koja prođu sve ove procese i zahtevaju visoku pažnju tokom proizvodnje biće skuplja, ali donose i najviše koristi. Cena eteričnog ulja, dakle, često odražava njegovu kvalitetu i čistoću.
I za kraj
Ukratko, potrudi se da pronađeš ulja najvišeg kvaliteta. Na kraju, sve se svodi na to kako eterična ulja deluju na tvoj organizam. Ako isprobaš neko ulje i ne primetiš nikakve koristi, to može biti znak da nije pravo za tebe.
Takođe, ako doživiš neželjene reakcije, slobodno nastavi sa svojom potragom. Važno je zapamtiti da smo svi različiti. Ono što odgovara nekome, ne znači da će odgovarati i tebi. Slušaj svoje telo i istražuj dok ne pronađeš savršeno ulje za sebe.