Eteričnih ulja ima gotovo koliko i biljaka na svetu, a svako od njih donosi neku dobrobit našem zdravlju. Zbog toga je pravi izazov odabrati samo nekoliko koja bi trebalo imati kod kuće. Ipak, uzimajući u obzir kako ih koristimo, šta nam najviše pomaže i koliko smo spremni da uložimo, sastavila sam listu ulja koja, po mom mišljenju, treba da budu u svakom domu. Ova ulja su toliko svestrana da će sigurno pronaći svoje mesto i kod vas!
Lavanda (Lavandula angustifolia)
Lavanda obuhvata 47 vrsta i raste širom sveta – od Kanarskih ostrva do Indije.
Njeno eterično ulje se koristi vekovima, bilo u obredima, medicini, kozmetici ili kupkama. Prvi zapisi o upotrebi lavande dolaze iz starog Egipta, gde je bila deo procesa mumifikacije.
Ova biljka je izuzetno bogata antioksidansima, pomaže metabolizmu, štiti nervni sistem, a ima i antiseptička i protivupalna svojstva. Ulje lavande je takođe sjajno za umirenje kože kod opekotina i upala, a ubrzava i zarastanje rana i ogrebotina.
Lavandula angustifolia, jedna od najpoznatijih vrsta, daje eterično ulje sa blagim, slatkastim mirisom koje se često koristi u balzamima, kremama, parfemima i preparatima za negu kože.
Upotreba
- Antioksidans
- Upravlja metabolizmom
- Štiti neurološko zdravlje
- Antimikrobni agens
- Smiruje kožu
Tamjan (Boswellia carterii, sacra, frereana i serrata)
Tamjan (Boswellia carterii, sacra, frereana i serrata) je aromatična smola dobijena od drveća iz roda Boswellia. Iako postoje četiri glavne vrste, sve one, međutim, imaju slične blagodeti za organizam.
Pored toga, upotreba tamjana u duhovne i medicinske svrhe seže daleko u prošlost, još od drevnih civilizacija. Prema svetim zapisima, uz zlato i smirnu, tamjan je jedan od darova koje su mudraci s Istoka doneli novorođenom Hristu. Egipćani su tamjan i natron koristili u procesu mumifikacije, posebno za čišćenje telesnih šupljina.
Tamjanovo ulje danas ima široku primenu i često se naziva “kraljem eteričnih ulja” zbog svojih moćnih antibakterijskih svojstava. Koristi se za ublažavanje bolova, jačanje imuniteta, poboljšanje cirkulacije, ali i za regulisanje menstrualnog ciklusa kod žena. Njegova upotreba ne staje tu – tamjan ima brojne druge zdravstvene prednosti.
Načini upotrebe tamjana su prilično jednostavni. Može se koristiti kroz udisanje, nanositi lokalno ili čak uzimati oralno. Međutim, važno je biti oprezan kada koristite tamjanovo ulje koje je dugo bilo izloženo vazduhu jer tada može izgubiti neka od svojih svojstava.
Osim zdravstvenih benefita, treba se osvrnuti i na ekološki aspekt. Još 1998. godine, Međunarodna unija za očuvanje prirode označila je vrstu Boswellia sacra kao “skoro ugroženu”. Istraživanje iz 2019. godine predviđa pad populacije Boswellia papirifera za čak 50% u narednih 20 godina. Ove biljke suočene su s gubitkom staništa i prekomernim iskorišćavanjem.
Tamjan raste u surovim, sušnim regionima gde su siromaštvo i sukobi česti. Nažalost, za mnoge ljude u tim oblastima, berba i prodaja smole tamjana jedini je izvor prihoda, što dodatno ugrožava ove dragocene biljke.
Upotreba
- Antiupalni agens
- Sredstvo za ublažavanje bolova
- Sredstvo za podizanje imuniteta
- Reguliše probavu
- Olakšava respiratorne probleme
- Utiče na anksioznost i stres
Ruzmarin (Rosmarinus officinalis)
Ruzmarin je biljka koja se koristi vekovima, a njena lekovita svojstva su bila poznata još u drevnim civilizacijama. Iako je posvećen boginji lepote i ljubavi Afroditi, ruzmarin nije samo simbol ljubavi, već i mudrosti, jer osnažuje pamćenje.
Eterično ulje ruzmarina (Rosmarinus officinalis) ima brojne korisne primene. Pomaže kod pamćenja, koncentracije i mentalne jasnoće, a uz to poboljšava fokus i kognitivne funkcije. Zbog svojih antiinflamatornih svojstava, podstiče cirkulaciju i ublažava bolove u mišićima i zglobovima, pa se često koristi kod artritisa i drugih upalnih stanja.
Ako se borite sa opadanjem kose ili peruti, eterično ulje ruzmarina može biti rešenje. Takođe se koristi za negu rana zbog antibakterijskih svojstava, dok udisanje ovog ulja pomaže kod respiratornih problema i stresa.
Eterično ulje ruzmarina se nanosi lokalno (uvek razblaženo u baznim uljima) i često je deo preparata za negu kose i kože. Glavne komponente ulja, poput alfa-pinena, borneola i kamfora, čine ga posebno delotvornim. Međutim, zbog prisustva kamfora i 1,8-cineola, treba biti oprezan kod beba i dece, jer može izazvati probleme sa disanjem i centralnim nervnim sistemom. Zato nikada ne nanosite ulje blizu lica male dece mlađe od deset godina.
Upotreba
- Ublažava bolove
- Utiče na pamćenje i koncentraciju
- Stabilizuje nizak krvni pritisak
- Poboljšava raspoloženje
Limun (Citrus limon)
Limunovo poreklo nije potpuno jasno, ali se veruje da je potekao iz severoistočne Indije, Burme ili Kine. Negde između 1000. i 1150. godine, limun je počeo da se širi po arapskom svetu i Mediteranu.
Danas se uzgaja gotovo svuda, iako su razlike između različitih vrsta limuna uglavnom samo spoljašnje. Otprilike 57% jednog limuna je jestivo, dok koru čini oko 40%, a semenke 3%. Limunovo eterično ulje, sa svojim osvežavajućim mirisom, sastoji se pretežno od limunina (oko 90%) i često se koristi za podsticanje limfne drenaže, osvežavanje prostora, pa čak i kao pomoć u borbi protiv raka. Osim toga, limun je fantastičan zbog svojih antimikrobnih i antiupalnih svojstava, pa ga možete dodati u sredstva za čišćenje – i kože i doma.
Jedna stvar na koju treba paziti jeste da limunovo ulje može biti fototoksično. To znači da može izazvati opekotine ili oštećenja na koži ako je izloženo suncu, pa je važno da izbegavate sunčanje odmah nakon nanošenja.
Upotreba
- Sredstvo za dezinfekciju
- Osveživač prostora
- Sredstvo za čišćenje
Pitoma nana (Menta piperita)
Eterično ulje pitome nane, uz ulje lavande, jedno je od najpraktičnijih ulja koje možete imati kod kuće. Pitoma nana ili pepermint (Mentha piperita), nastala je ukrštanjem vodene metvice i metvice. Iako je poreklom iz Evrope i Bliskog istoka, danas se gaji širom sveta, pa čak i raste u divljini zajedno sa svojim roditeljskim vrstama.
Iako rod Mentha ima više od 25 vrsta, pepermint je najčešći u upotrebi. Dok se na Zapadu ulje nane dobija od Mentha piperita, kineska nana ili bohe potiče od listova biljke Menta haplocalik. Obe vrste su bogate mentolom i mentonom, i koriste se vekovima kako u kulinarstvu, tako i u medicini.
Što se tiče korisnih svojstava, eterično ulje pitome nane pomaže kod stresa, migrena, kožnih problema i probavnih smetnji. Odlično je za smirivanje probavnih tegoba, mučnine i povraćanja. Takođe, pomaže kod infekcija koje su otporne na antibiotike, što je čini još vrednijom.
Međutim, važno je koristiti ga pažljivo. Preterana upotreba može nadražiti sluzokožu, izazvati lučenje žuči, neurotoksičnost ili refluks kiseline. Takođe, može doći i do srčanih aritmija kod prekomerne upotrebe.
Za odrasle se preporučuje do pet kapi dnevno, što je sigurna doza za postizanje svih koristi koje ulje nane pruža.
Upotreba
- Zaustavlja groznicu
- Opušta mišiće
- Pročišćava sinuse
- Ublažava bolove u zglobovima
- Smanjuje apetit
- Podiže energiju
- Ublažava alergiju
- Povećava fokus
- Umiruje svrab kože
- Odbija komarce
Eukaliptus (Eucalyptus globulus i radiata)
Eukaliptus je rod zimzelenog drveća, a ponekad i žbunja, iz porodice mirti (Myrtaceae). Postoji oko 600 vrsta, a većina se prirodno nalazi u Australiji i Tasmaniji. Međutim, danas se eukaliptus gaji širom sveta, tamo gde klima to omogućava. Tako ga možete pronaći u severnoj i južnoj Africi, Indiji, južnoj Evropi, kao i u toplijim delovima SAD-a, poput Havaja, Kalifornije, Teksasa i Floride.
Lišće vrste Eucalyptus globulus bogato je etarskim uljem, taninom, gorkim materijama, smolom i voskom. Ulje se dobija destilacijom svežih listova sa starijih grana. Ovo ulje je poznato po snažnim antibakterijskim, antispazmatičnim i antivirusnim svojstvima. Poput ulja karanfilića, eukaliptus efikasno deluje protiv infekcija stafilokokama.
Različite vrste eukaliptusa koriste se u parfemskoj industriji. Eucalyptus citriodora posebno je popularan zbog svog osvežavajućeg mirisa nalik limunu. Eucalyptus odorata koristi se u Australiji za proizvodnju sapuna, dok kora Eucalyptus Staigeriana takođe ima prijatan, limunast miris. Zanimljivo je da lišće Eucalyptus Sturtiana miriše na divlje jabuke.
Međutim, eterična ulja eukaliptusa bogata 1,8-cineolom mogu izazvati probleme u centralnom nervnom sistemu i izazvati disajne smetnje kod male dece. Zbog toga treba voditi računa da se ulje ne nanosi blizu lica beba i dece mlađe od 10 godina. Za odrasle, bezbedna doza je do 20 kapi dnevno.
Upotreba
- Pročišćava disajne puteve
- Utiče na kožu glave i uklanjanje peruti
- Antiseptik
- Uklanja neprijatne mirise
Čajevac (Melaleuca alternifolia)
Tea tree, ili čajevac (Melaleuca alternifolia), je drvo ili grm iz porodice mirta, koje raste u Australiji. Najviše se nalazi u jugoistočnom Kvinslendu i severnim delovima Novog Južnog Velsa, gde ga često možete sresti pored potoka i na močvarnim terenima.
Ulje čajevca poznato je po svojim antiseptičkim svojstvima, pa je korisno za tretiranje rana, opekotina i posekotina. Osim toga, često se koristi kod gljivičnih infekcija, poput atletskog stopala.
Ovo ulje takođe pomaže kod problema poput akni, herpesa, ujeda insekata, pa čak i kod zagušenja disajnih puteva.
Upotreba
- Antiseptik
- Utiče na zarastanje rana i opekotina
- Ublažava ujeda insekata
- Utiče povoljno na disajne puteve
- Smiruje gljivične infekcije
Bergamot (Citrus bergamia)
Bergamot (Citrus bergamia) je citrusno voće veličine pomorandže, sa bojom koja varira od zelene do žute, u zavisnosti od zrelosti. Njegovo eterično ulje jedno je od najistraživanijih do sada, a pokazalo se da pomaže u smanjenju telesne težine, kao antibakterijsko sredstvo, i za ublažavanje anksioznosti.
Pored ovih koristi, ulje bergamota je i ključni sastojak u parfemskoj industriji. Njegova sposobnost da se uklopi sa različitim mirisima omogućava stvaranje bogatog buketa aroma. Zanimljivo je da je upravo bergamot bio glavna komponenta originalne kolonjske vode, kreirane početkom 18. veka u Nemačkoj. Prvi put je korišćen kao mirisni sastojak 1714. godine, a taj podatak se nalazi u arhivi Farine u Kelnu.
Ulje bergamota nije samo korisno za miris, već i za zdravlje.
Jedino o čemu treba voditi računa jeste što eterično ulje bergamota može biti fototoksično. To znači da može izazvati opekotine ili oštećenja na koži ako je izloženo suncu, pa je važno da izbegavate sunčanje odmah nakon nanošenja.
Upotreba
- Antiseptik
- Smanjuje stres
- Utiče na anksioznost
- Reguliše telesnu težinu
Karanfilić (Syzygium aromaticum)
Karanfilić (Syzygium aromaticum) su mali, ali izuzetno aromatični cvetni pupoljci drveta iz porodice Mirtaceae, poreklom sa Molučkih ostrva u Indoneziji. Ovi pupoljci su dostupni tokom cele godine i često se koriste kao začin, aroma ili čak miris u svakodnevnim proizvodima poput pasti za zube, sapuna i kozmetike.
Zanimljivo je da je karanfilić visoko pozicioniran na ORAC-ovoj skali, koja rangira hranu prema njenoj antioksidativnoj vrednosti. Što viša vrednost, to je namirnica bogatija antioksidansima. To znači da karanfilić pomaže u zaštiti tela od štetnih slobodnih radikala, koji su povezani sa starenjem i raznim bolestima.
Uz sve to, karanfilić nije samo koristan za telo, već i pruža divan, topao miris koji obogaćuje mnoga jela i proizvode.
Upotreba
- Antioksidans
- Podiže imunitet
- Odličan je za oralno zdravlje
Smilje (Helichrysum italicum)
Smilje, poznato i kao Helichrysum italicum, je biljka iz porodice Asteraceae, sa prepoznatljivim mirisom koji podseća na kari. Iako ga zovu “kari biljka”, smilje nije povezano sa začinom kari. Ova biljka raste na suvom, kamenitom ili peščanom tlu oko Mediterana, i njeno eterično ulje ima dugu istoriju upotrebe – čak i u Antičkoj Grčkoj.
Ulje smilja ima višestruke koristi. Pomaže koži da ostane mlada, isceljuje je i deluje antibakterijski, antigljivično i antiinflamatorno. Zbog toga je poznato i kao “besmrtnica.” Osim toga, koristi se i kao začin.
Zbog svog bogatog mirisa i lekovitih svojstava, smilje je izuzetno cenjeno, posebno u nezi kože.
Upotreba
- Antiseptik
- Antioksidant
- Antiupalni agens
- Utiče na gljivične infekcije
- Povoljno utiče na kožu i njen izgled
Mirna ili Smirna (Commiphora myrrha)
Smirna, ili Commiphora myrrha, je drvo koje potiče iz Omanа, Jemena i delova Afrike poput Etiopije i Somalije. Još u antičkom svetu, smirna je bila izuzetno cenjena, posebno zbog svoje upotrebe u pravljenju tamjana i parfema.
Smirna se nekada koristila u verskim ritualima, kao repelent protiv insekata i za balzamovanje. Njena lekovita svojstva bila su dragocena lekarima koji su je koristili za lečenje rana, bolesti poput gube, kao i kod problema s varenjem i menstruacijom.
Eterično ulje mirne ima snažna antiseptična, antiparazitska i antivirusna svojstva. Odlično je protiv kašlja i pomaže u lečenju rana, sepse, pa čak i crevnih parazita. Njegova primena uključuje i tretmane gingivitisa, upale grla, artritisa i akni.
Pored lekovite upotrebe, smirna je popularna i kao dodatak jelima, slatkišima i pićima, a njena aroma se često koristi u sapunima, vodicama za ispiranje usta i parfemima.
Upotreba
- Analgetik
- Antiseptik
- Protiv parazita
- Utiče na brže zarastanje rana
Pomorandža (Citrus sinensis)
Pomorandža, ili slatka narandža, dolazi iz porodice Rutaceae i nastala je u regionu južne Kine, severoistočne Indije i Mjanmara. Prvi zapisi o slatkoj narandži datiraju iz kineske literature iz 314. godine pre nove ere.
Narandže se danas uzgajaju širom tropskih i suptropskih krajeva, a njihovi plodovi se koriste sveži ili za sok i mirisnu koru. Eterično ulje narandže ima mnogo namena – može podići raspoloženje, smanjiti stres, pomoći u lečenju akni i smiriti bolove i upale. Takođe, koristi se za ublažavanje stomačnih tegoba i kao dodatak jelima i pićima.
Ulje narandže je jedno od najisplativijih i najsigurnijih ulja, a pritom je i veoma delotvorno.
Upotreba
- Smanjuje stres i podiže raspoloženje
- Smiruje bolove
- Umiruje kožu
Sandalovina (Santalum spicatum, album i paniculatum)
Sandalovina je vrsta drveta iz roda Santalum poznata po svom teškom, žutom i sitnozrnatom drvetu. Zanimljivo je da, za razliku od mnogih drugih aromatičnih vrsta, miris sandalovine traje decenijama. Ulje sandalovine dobija se iz stabla i smatra se jednim od najskupljih na svetu. Njegov prepoznatljiv, topao i kremast miris vekovima je visoko cenjen.
Da bi se dobilo komercijalno vredno ulje sa visokim nivoom mirisnih komponenti, stabla moraju biti stara najmanje 15 godina. Kvalitet i miris sandalovine zavise od starosti drveta, lokacije gde raste i veštine destilatora. Glavne komponente ulja čine dva izomera santalola, koja čine oko 75% njegove strukture.
Ulje sandalovine koristi se u aromaterapiji, mirisnim svećama i sapunima. Pomaže kod anksioznosti, poboljšava fokus i odlično deluje na kožu, pružajući umirujući efekat.
Upotreba
- Protiv anksioznosti
- Poboljšava fokus
- Povoljno utiče na kožu
- Deluje harmonizujuće na organizam
Kananga ili Ylang – Ylang (Cananga odorata)
Cananga odorata, poznata kao ilang-ilang ili kananga drvo, je tropska biljka poreklom sa Filipina, Malezije, Indonezije i Australije. Takođe potiče i iz delova Tajlanda i Vijetnama. Njeni cvetovi, poznati po jakom i prijatnom mirisu, koriste se za dobijanje esencijalnog ulja.
Ulje ilang-ilanga je poznato po svojim zdravstvenim prednostima. Pomaže kod dijabetesa, visokog krvnog pritiska i anksioznosti. Takođe deluje protiv depresije, slobodnih radikala, bakterija i gljivica, a koristi se i kod ujeda insekata.
Ovo ulje je odličan primer kako esencijalna ulja mogu harmonizovati telo i uravnotežiti različite fiziološke procese. Zbog svojih svojstava, ilang-ilang se često koristi u parfemima, zbog čega je poznat kao “kraljica parfema”. Sjajno se slaže sa cvetnim, voćnim i drvenim mirisima.
U Indoneziji cvetovi ilang-ilanga se često prostiru na krevetima mladih parova. Na Filipinima se koristi za izradu cvetnih ogrlica i ukrašavanje verskih figura.
Upotreba
- Antioksidans
- Antiseptik
- Ublažava gljivične infekcije
- Utiče na anksioznost i podiže raspoloženje
- Harmonizuje organizam
Vetiver (Vetivera zizanoides)
Vetiver je zanimljiva biljka, srodna sirku, koja deli mnoge karakteristike sa drugim mirisnim travama. Uključuju tu limunsku travu, citronelu i palmarozu. Poreklom je iz Indije, ali se široko uzgaja u tropskim regionima širom sveta. Glavni proizvođači vetivera su Haiti, Indija, Indonezija i Reunion.
Eterično ulje vetivera ima posebne moći. Ono deluje izuzetno prizemljujuće i pomaže u poboljšanju koncentracije. Zbog ovih svojstava, vetiver je jedno od najomiljenijih ulja današnjice. Ulje se koristi u proizvodnji parfema, krema i sapuna.
Osim toga, vetiver ima i antiseptička svojstva. Zbog toga se koristi za lečenje akni i čireva. Ova biljka zaista nudi mnogo!
Upotreba
- Utiče na fokus
- Upravlja hiperkinetičkim poremećajem
- Odbija krpelje